Kosár
Szerző Martin
Mi az a cserépkályha? A cserép egy agyag és más aggregátumok (homok, kaolin stb.) keveréke. A csempék mechanikus préseléssel készülnek, majd fokozatosan szárítódnak.Az előszárítás után a csempéket különböző színű fémoxidokkal (barna, fehér, zöld stb.) lehet mázolni. Ezután a csempéket fokozatosan sütik egy kemencében. A sütési hőmérséklet nagymértékben függ az alkalmazott oxidtól, így a sötétebb színek (pl. barna szín) alacsonyabb hőmérsékleten alakulnak ki, míg a világosabb színek magasabb hőmérsékleten és akár több sütési ciklus során is (pl. fehér szín). A cserépkályhák terakotta csempékből készülnek, melyek különböző színekben és mintázatokban vannak mázolva. A cserépkályhák olyan berendezések, amelyek házak fűtésére szolgálnak, három módon: Hogyan funkcionál a cserépkályha? A hővezető képesség akkor jön létre, amikor a hő átterjed a anyag részecskéi között a relatív mozdulatlanságban; ezt a jelenséget hővezetésnek nevezik. A konvekció akkor következik be, amikor a gázrészecskék felmelegednek, kitágulnak, könnyebbé válnak, és emelkednek, helyüket hidegebb részecskék veszik át. Ez a jelenség hőátvitelnek nevezhető … Folytatva

Mi az a cserépkályha?

  • Milyenek a csempék?

A cserép egy agyag és más aggregátumok (homok, kaolin stb.) keveréke. A csempék mechanikus préseléssel készülnek, majd fokozatosan szárítódnak.
Az előszárítás után a csempéket különböző színű fémoxidokkal (barna, fehér, zöld stb.) lehet mázolni. Ezután a csempéket fokozatosan sütik egy kemencében. A sütési hőmérséklet nagymértékben függ az alkalmazott oxidtól, így a sötétebb színek (pl. barna szín) alacsonyabb hőmérsékleten alakulnak ki, míg a világosabb színek magasabb hőmérsékleten és akár több sütési ciklus során is (pl. fehér szín).

A cserépkályhák terakotta csempékből készülnek, melyek különböző színekben és mintázatokban vannak mázolva.

A cserépkályhák olyan berendezések, amelyek házak fűtésére szolgálnak, három módon:

Hogyan funkcionál a cserépkályha?

  • A. Hővezető képesség
  • B. Konvekció
  • C. Sugárzás

A hővezető képesség akkor jön létre, amikor a hő átterjed a anyag részecskéi között a relatív mozdulatlanságban; ezt a jelenséget hővezetésnek nevezik.

A konvekció akkor következik be, amikor a gázrészecskék felmelegednek, kitágulnak, könnyebbé válnak, és emelkednek, helyüket hidegebb részecskék veszik át. Ez a jelenség hőátvitelnek nevezhető konvekció révén..

A síkos és fényes felületek kevesebb sugarat bocsátanak ki, mint a zárt és durva felületek. A cserépkályha hő sugárzásának segítségével melegíti fel a szoba többi tárgyát.

Illusztratív képek a három módhoz.

Hővezetés
Hőkonvekciós fűtés
Hősugárzásos fűtés

A kályha és a kémény kapcsolata?

A kályha és a kémény összekapcsolt rendszer, mely egy statikus égési rendszer, amelyben a levegő és a gázok szabad konvekció által áramlanak.
Ahhoz, hogy keringés legyen, szükséges, hogy a tűzhelyben legyen légnyomás azonos a szoba levegőjével szemben.
A Kompresszió (húzás) az egész gázoszlop sűrűségének kisebb volta miatt alakul ki a kémény kimeneténél azonos a levegő sűrűségével.
Ha a szoba melegebb, mint kint, akkor a konvekció bekövetkezik anélkül, hogy lenne tűz (kezdeti húzás), ezért néhány kályhánál lezárható a kéményhoz való hozzáférés. Ezért van az, hogy nyáron nagyon nehéz meggyújtani a tüzet a kályhában, mert hiányzik az induló húzás. A tűz meggyújtása után a kályha áramlási rendszerében meleg gázkeverék van: vízpára, szén-dioxid, nitrogén, felesleges oxigén, stb. A legkisebb sűrűsége a fa vagy a hidrokarbonok (természetes gáz, kőolaj, szén) égéséből származó vízgőznek van, de a többi meleg gáz is kevésbé sűrű, mint a külső levegő, és hozzájárul a húzáshoz.
Egy cserépkályha (samott + csempe) építése a meleg gázok és a kerámia közötti hőcserére, valamint a kályha tömegében történő hő tárolására összpontosít. A hőcsereterület növelése érdekében a kályhában egy labirintusátvágás (füstökjáratok) található. A csatornákban és a kéményben gyúlékony keverék rakódik le korom (füstkémény) és kátrány formájában, melyek rendszeres tisztítása szükséges a tűzveszély elkerülése érdekében. A szén vagy fa lánggal történő égést követően a tüzelőanyag kifeketedik és hamuvá válik, amely kevesebb levegőt igényel a égéshez. A húzás csökkenthető részlegesen a hamutál ajtajának részleges lezárásával